Zilahi Református Kollégium

+40 259-432837

+40 259-432837

1991

1902-től viselte a kollégium a Zilahi Református Wesselényi Kollégium nevet, alapítási éve ismeretlen, valamikor a XVII. század elejére tehető. 1630-ban Zilah városa már működő kollégiummal rendelkezik. 646-ben kezdődik el a beírás az iskola anyakönyvébe, és ekkor készül el a kollégium pecsétje: SIGIL GYMNASII REFOR. ZILAHANSIS – 1646.

A Zilahi Ev. Ref. Kollégium a XVI. század folyamán, a reformáció elterjedésével egy időben jött létre.
1816-ig a Zilahi Református Anyaszentegyház fenntartása alatt működött. Amikor nem csak a zilahi polgárok adakozásából felépült az új iskola - a mostani kollégium épület alaprészeként, amelyet azonban az államosítás óta a román állam használ oktatási intézményként -fokozatosan átkerült az erdélyi egyházkerület felügyelete és támogatása alá. A XIX. század második felének iskolapolitikája alapján állami támogatást is élvez. Az 1888-89-es tanévtől kezdődően a „zilahi államilag segélyezett ev. ref. kollégium” névvel szerepel 1902-ig, amikor felveszi az akkor immár egy évszázada iskolát támogató család nevéről a „Zilahi államilag segélyezett ev. református Wesselényi-kollégium” nevet.
Nevét, jellegét és autonómiáját veszítette el 1948-ban, amikor a többi felekezeti iskolával együtt államosították.
Isten kegyelméből 1991 őszén Zilahon is újraindult a református középiskolai képzés. Az iskola egykori épületében továbbra is kétnyelvű állami oktatás folyik. (A Zilahi Református Kollégium Évkönyve, Zilah, 1994. 5. o.)

A Zilahi Református Wesselényi Kollégium feladatának tűzte ki, hogy imádsággal, igényes nevelő-oktató munkával, a magyar református iskolák hagyományainak, a keresztyén közösség nevelőerejének, a legfejlettebb tudományos és technikai eredményeknek és eszközöknek, valamint a családokkal és a gyülekezetekkel kiépített gyümölcsöző kapcsolatoknak felhasználásával a lehető legtöbbet tegyen meg azért, hogy minden növendéke fel tudja mutatni azokat a képességeit, amelyeket kapott Teremtőjétől.

12 osztály

Az idei rendelkezések szerint osztályonként 28 tanulót vehetünk fel, azonban elég nagy a diák mozgás lehetősége, ezért összesen az idei tanévben 320 diákunk van, ami átlagban osztályonként 26-27 diákot jelent. Vannak nagyobb létszámú osztályok, s ennél kisebb létszámúak is.

A román tanügyi rendelkezéseknek megfelelően a VIII. osztályból eddig a tanévig a képességvizsga eredményének megfelelően, média szerint kerültek be a diákjaink. A teológia-humán profilú osztályokban emellett még kizáró jellegű felvételi vizsgát tesznek a diákok Bibliaismeretből, ahol a minimális, átmenő jegy az 5.

angol, német

A református iskola jó lehetőség arra, hogy segítse a szülőket és a gyülekezeteket abban, hogy valóra válthassák a gyermek keresztelésekor tett ígéretüket, amely szerint úgy nevelik és neveltetik gyermekeiket, hogy ha felnő, önmaga önként tegyen vallást a Szentháromság Istenbe vetett hitéről.
A református iskola keresztyén közösség. Olyan hitvalló pedagógusokat feltételez, akik hivatásukat Istentől kapott küldetésnek tekintik. Életpéldájukkal, minden meg-nyilvánulásukkal keresztyénné, krisztusi emberré és öntudatos magyar reformátusokat akarnak nevelni az iskolában. A nem református vallású diákjait is öntudatos magyar keresztyénné kívánja nevelni, lehetővé téve számukra saját felekezetük, vallásuk megtartását, s ugyanakkor elvárva ezektől a református értékek ismeretét és tiszteletben tartását.

Nevezetes diák:

• Ady Endre
  • Zilahi Kiss Károly
  • Petri Mór
  • Salamon József
  • Márton Gyula
  • Bíró Lajos

Nevezetes tanár:

• Gyarmathy Sámuel
  • Salamon József
  • Kincs Gyula
  • Szabó T. Attila

Szegedi Kis István Református Gimnázium, Békés

A diákönkormányzat a Diáktanács által valósul meg, melynek minden osztályból két választott tagja van. A Diáktanács képviselője jelen van tanácskozási joggal az Iskolaszék munkájában, illetve az iskola vezető testületének is tagja, szintén tanácskozási joggal.

• Somogyi Jenő: A Zilahi Államilag segélyezett Evang. Reform. Kollegium története, Zilah, 1895.
  • A Kollégium értesítői az 1901-1925, illetve 1939-1944 közötti időszakokból.
  • A zilahi Református Kollégium Évkönyve, Zilah, 1994.
  • Emlékkönyv a Zilahi Református Wesselényi-kollégium 300 éves jubileumára.