Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Diákotthon, Budapest

1022 Budapest, Lorántffy Zsuzsanna u. 3.
Telefon: +36 (1) 212-1494;
www.bmrg.hu
arj@linux.bmrg.hu

Baár-Madas Alapítvány
(adószám: 19670797-1-41, számlaszám: 11702036–20549930)

Az intézmény rövidített elnevezése:
Baár-Madas

Magyarországi Református Egyház Dunamelléki Egyházkerülete

1092 Budapest, Ráday u. 28.

A fenntartó honlapjának címe:
www.dmrek.hu

puspok@mredmek.matav.hu

1990

Baár-Madas Felsőbb Leányiskola és Leánynevelő Intézet, 1907
Baár-Madas Leánylíceum, 1917
Baár-Madas Leánygimnázium, 1925
Budapesti Református Kollégium Gimnáziumának Leánytagozata, 1948

Az iskola Baár János polgár és Madas Károly földbirtokos református leánynevelő intézet létrehozására tett alapítványából 1907-ben jött létre. Első székhelyéül egy budai villát, másodiknak egy, a Vérmező sarkán álló iskolaépületet béreltek az intézmény számára; jelenlegi épülete Medgyaszay István tervei szerint 1929-ben készült el a Rózsa-domb nyugati lejtőjén, a Lorántffy Zsuzsanna utcában. Az intézmény kezdetben „felsőbb leányiskola és leánynevelő intézet” volt, később líceummá (érettségit adó iskolává) vált, az 1920-as években pedig gimnáziummá fejlesztették. Az általános iskolák meg-szervezése idején, 1945-ben a Baár-Madas is megkezdte az alsó négy (elemi) osztály kiépítését. 1948-ban a teljes általános iskolai részleget államosították, csak a négy fölső évfolyam – mint négy évfolyamos gimnázium – maradt az egyház kezében, de nem a saját nevén, hanem mint a Budapesti Református Kollégium Gimnáziumának Leány-tagozata (ekkor a Budapesti Lónyay Utcai Gimnázium volt a „fiútagozat”). Így működött 1952 júniusáig, amikor az egyház az állam kezelésébe adta. Ezután az épületben előbb egy jó nevű általános iskola és egy óvónőképző intézmény, később pedig a Móricz Zsigmond Gimnázium működött.
Az iskola újranyitását 1989-ben engedélyezték, s 1990 szeptemberében indítottuk az első új tanévet. Az első két évben csak az épület egyik szárnyát, a volt internátusi részt kaptuk vissza, majd 1993-ban – mikor elkészült a kiköltöző Móricz Gimnázium új épülete – az egészet. Az eredetileg leányiskolaként működött intézményben az újraindulás óta lányok és fiúk együtt tanulnak. Az iskola igazgatótanácsa 1996. október 24-én tartott ülésén megalapította a Baár-Madas Református Gimnázium Általános Iskoláját, amely 1997. szeptemberében kezdte működését.
A Baár-Madas – eredményei és hagyományos nevelési elvei révén – 1907 és 1952 között a jó nevű fővárosi iskolák közé emelkedett. Mai hírét az országos tanulmányi versenyeken elért sok kiváló eredménye, átlagosan magas továbbtanulási eredményessége és az iskolák országos sorrendjében ezek alapján kivívott helye alapozza meg.

a/ hat évfolyamos általános iskolai nevelés és oktatás
b/ hat és négy évfolyamos gimnáziumi nevelés és oktatás
c/ internátusi nevelés és ellátás

22 tanulócsoport (a/ általános iskola 6, b/ gimnázium 16)

706 tanuló (a/161, b/545, c/81)

A felvehető tanulók / gyermekek száma (feladatonként):
a/ 23-25 fő az 1. osztályba,
b/ 62-66 fő a 7. osztályokba, 33-36 fő a 9. osztályba,
c/ 100-110 fő

a/ iskolaérettség/taníthatóság, a család egyházi kötődése;
b/ jó alapképzettség, gördülékeny nyelvhasználat, elfogadható helyesírás, számolási és logikai készség, alapfokú tájékozottság a magyar történelemben, alapfokú bibliaismeret, egyházi kötődés;
c/ rászorultság, családi indok, tanulói jogviszony a Baár-Madasban

angol, német (4–12. évfolyamon); francia, olasz, latin (9–12. évfolyamon)

• állandó iskolaorvosi ügyelet, önálló rendelő, betegszoba;
  • gyógytestnevelés a testnevelés-órákkal párhuzamosan;
  • úszásoktatás, gyógyúszás;
  • számítástechnika szakmai képzés;
  • étkeztetés: 600 fős saját főzőkonyha, 120 fős étterem, büfé

Az iskola ideálja, modellje az a rend, mely az Úr Isten teremtett világában uralkodik. Tanítói/oktatói feladata ezért az, hogy ismereteket adjon növendékeinek e teremtő rend különféle megnyilvánulásairól. Nevelői feladata pedig az, hogy a fölismert rendet és a hozzá fűződő felelősséget a tanulók fejében – gondolkodásmódjában, döntéseiben – érvényre juttassa. E szándék miatt indokolt, hogy a világ szerkezetéről az iskolában át-adott ismeret minél gazdagabb és pontosabb legyen, azaz a korszerűség legyen az oktató munka egyik alapja. A tanulókat rá kell ébreszteni arra, hogy a világ működésének megismert törvényei szerénységre és mértékletességre intik azt, aki az ismereteket tiszta szívvel fogadja.
Mindeme külső és belső tudás átadásának két legfontosabb eszköze az ismeretek és a növendékek iránt érzett szeretet, és a világhoz való viszonyulásban állandóan mutatott nevelői példa.

Nevezetes diák:
Nemes Nagy Ágnes (1921-1994) költő, irodalmár

Nevezetes tanár:
Áprily Lajos (1934-1943) irodalom

• Nagyberegi Református Líceum; Nagybereg, Kárpátalja, Ukrajna;
  • Nagyenyedi Líceum; Nagyenyed, Erdély, Románia;
  • Sepsiszentgyörgyi Református Kollégium, Sepsiszentgyörgy, Erdély, Románia;
  • Wilhelm Diess Gymnasium, Pocking, Bajorország, Német Szövetségi Köztársaság;

Tanulócsoportonként 2-2 képviselő, vezetőség (elnök, alelnök, jegyző), esetenként egy-egy feladatra kijelölt biztosok

• Szabó Előd: Cseresznyevirág – A Baár-Madas története 1907-1952, Budapest, 2001.
  • az iskola évkönyvei