Arany János Református Gimnázium és Diákotthon, Nagykőrös

2750 Nagykőrös, Hősök tere 6.

Telephely:
Internátus: 2750 Nagykőrös, Széchenyi tér 4.

Az intézmény telephelyei (címe):
Internátus: 2750 Nagykőrös, Széchenyi tér 4.

Az intézmény honlapjának címe:
www.ajrg.hu

Az intézmény(vezetés) közérdekű E-mail címe(i):
gtitk@ajrg.hu

• Talentum Alapítvány
    (adószám: 19177311-1-13; számlaszám: 1010381214847048-00000002)
  • Sporttal az egészségért Alapítvány
    (adószám: 19180629-1-13; számlaszám: 10103812-13583748-00000001)
  • Szerver 2000 Alapítvány
    (adószám: 18680872-1-13; számlaszám: 5240009210015562)

Nagykőrösi Református Egyházközségek

2750 Nagykőrös, Szolnoki u. 5.

1993

• Arany János Gimnázium és Óvónőképző Szakközépiskola
  • Arany János Református Gimnázium 1993.
  • Arany János Református Gimnázium és Diákotthon 2001.

Intézetünket a nagykőrösi református egyházközség alapította a város segítségével a XVI. században. Iskolánk egyik legfényesebb időszakát az 1848/49-es szabadságharcot követő években élte. 1851-1860-ig tanított itt Arany János kiváló tanártársaival, akik közül heten akadémikusok voltak. A református gimnáziumok közül iskolánkban érettségizhettek először a diákok 1853-ban. A protestáns autonómia visszaállítása után intézetünkben – a hatosztályos gimnáziumi képzést követően – két-, majd hároméves bölcsészeti tanulmányokat folytathattak a növendékek. Az iskola mai épületét a századfordulón emelték, hogy hirdesse az Úrnak félelmét, mely a bölcsesség kezdete, az igaz tudományt, a tiszta erkölcs és a hazaszeretet eszméjét nemzetségről nemzetségre.
Református gimnáziumunk 1917-ben vette fel nemzetünk halhatatlan költőjének nevét. Az 1948. évi államosítást követően lelki álmát aludta iskolánk, hogy 1993-ban újjászületve megkezdhesse a szeretet jegyében az örök értékekre épülő nevelését és tanítását. A hagyományos négy évfolyamos képzés mellett 1994-től megkezdődött a hatosztályos gimnáziumi oktatás, amely a jó képességű tanulók tehetséggondozását szolgálja. Iskolánk 2001. szeptember 1-től a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karának gyakorlógimnáziumaként működik.

Középfokú nevelés, oktatás

16 osztály

Alapfokú nevelés 56 fő,
Középfokú nevelés 325 fő
Bentlakásos intézmény 39 fő

A diáklétszám maximum 500 fő, felvehető kb. 100 fő.

A 4 évfolyamos képzés: magyar nyelv és irodalomból, történelemből, matematikából és idegen nyelvből legalább 4-es érdemjegy. Felvételi vizsgát a középiskolák általános felvételi eljárásának keretében kell tennie a jelentkező diáknak (anyanyelvi feladatlap és matematika feladatlap megoldása). A 6 évfolyamos képzés: magyar nyelv és iroda-lomból, történelemből, matematikából és idegen nyelvből (az 5. osztály év vége és a 6. osztály félévi tantárgyi jegyei alapján) legalább 4-es érdemjegy. A tanulók a hozott eredmények sorrendje alapján kerülnek felvételre a diákok. A felvételi eljárás keretében nem szakmai jellegű, szóbeli beszélgetésre hívjuk a tanulókat és szüleiket. Felvétel esetén internátusi elhelyezést és menzai étkezést biztosítunk. A 15 kilométeres körzethatáron túli tanulók esetében az iskolába való felvétel egyben kollégiumi felvételt is jelent. Az internátusba felvett tanulók kollégiumi díjat nem fizetnek, csak étkezést.

angol, német, latin (a második idegen nyelvet az iskola határozza meg.) A 8. osztályban végzetek számára nyelvi előkészítő - 0. évfolyamú - osztályt indítunk, ahol a választott idegen nyelvet 12 órában tanulják.

• A 15 kilométeres körzethatáron túli tanulók esetében az iskolába való felvétel egyben kollégiumi felvételt is jelent. Az internátusba felvett tanulók kollégiumi díjat nem fizetnek, csak étkezést.
  • Történelem-, matematika- és informatikaképzés
  • A Károli Gáspár Református Egyetem külső gyakorlóhelyeként részt veszünk a református tanítóképzésben

Az intézmény jelmondata: „A bölcsesség kezdete az Úrnak félelme” (Péld 9,10)
Hitvallásos elkötelezettségünk mellett fontosnak tartjuk az egészséges honszeretet, a magyarságtudat, az ökumenikus nyitottság, a mások elfogadására és magunk elfogadtatására való képesség kialakítását. Alapelvünk, hogy a hagyományos értékeket és a korszerű műveltséget közvetítsük tanulóinknak. Célkitűzéseink, hogy a református szellemiség és erkölcs alapján a neveltségi szintjük megfeleljen korunk követelményeinek.

Nevezetes diák:
Az alábbi kiadványok nyújtanak tájékoztatást:

• Az iskola megjelent évkönyvei
  • Ádám Gerzson-Dr. Joó Imre: A Nagy-Kőrösi Ev. Ref. Főgymnasium története 1896.,
  • Tóth Tibor: A nagykőrösi Arany János Református Gimnázium története (1896-1996)

Nevezetes tanár:
Az alábbi kiadványok nyújtanak tájékoztatást:

• Az iskola megjelent évkönyvei

• Técsői Magyar Tannyelvű Református Líceum
  • Kézdivásárhelyi Bod Péter Református Líceum

Az osztályok 3 fős diákvezetősége képviseli az iskola tanulóit a gimnázium diákelnökségében. Az elnökség maga közül választ egy elnököt és két alelnököt. Évente munka-tervet készítenek és félévente értékelik munkájukat. Évente tavasszal kerül sor a közgyűlés megtartására. Az iskolai diákéletet szervezik (diáknap, gólyanap).

Egyéb közlendők:
Internátusi tudnivalók:
Diákotthonunk 96 vidéki tanulónak tud otthont nyújtani iskolai tanulmányai alatt. A növendékek elhelyezését 6-8-10 ágyas szobákban biztosítjuk, ahol nevelői felügyelet mellett készülhetnek a gimnáziumi órákra. A társalgóterem sokféle felszerelése szolgálja a közösségi rendezvények és a szórakozás céljait (kábel TV, videó, asztali játékok stb.)

• Tudósítvány
  • 1997/1998