Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma és Általános Iskolája

3950 Sárospatak, Rákóczi u. 1.
www.reformatus-sp.sulinet.hu
refi@reformatus-sp.sulinet.hu

Sárospataki Református Kollégium Gimnáziumáért Alapítvány (adószám: 18421356-1-05)

Tiszáninneni Református Egyházkerület

3525 Miskolc, Kossuth u. 17.

1990

Az iskolát 1531-ben Perényi Péter, a pataki vár akkori urának rendelkezésére alapították, a reformáció szellemében. Szellemének másik meghatározója a műveltség nyíltsága, európai tájékozottsága s a nevelés, oktatás sokoldalúsága volt. Későbbi diákjainak nagy része a nemzeti függetlenségükre büszke rétegekből került ki.
A hagyomány szerint 1550-ben kollégiummá szervezték át a shcolát. Ettől kezdve mind több világjárt, külföldi egyetemet végzett tanár került Patakra. A kollégium fejlődését a gazdag főúri pártfogók biztosították.
I. Rákóczi György, Erdély fejedelmi trónjára kerülő borsodi főispán különös figyelmet szentelt az akkortól bízvást Rákóczi - Atheneumnak tekinthető intézménynek. Halála után felesége Lorántffy Zsuzsanna fejedelemasszony volt a legfőbb pártfogó. Ő hívta Patakra Comenius Amos Jánost, a híres magyar származású cseh - morva pedagógust.
Halála után, Patak későbbi katolikus urai nem vállaltak közösséget az iskolával, melynek diákjai többször is elhagyni kényszerültek az alma-matert. 1791-ben jelent meg a protestánsok szabad vallás gyakorlását biztosító rendelet, mely után az iskola élt a történelem által felkínált lehetőségekkel, s működött ennek szellemében 1952-ben bekövetkezett államosításáig.
A Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma történetének legújabb időszaka 1990-től datálódik. Ekkor ismét a református egyház irányítása alá kerül az iskola. Azóta eltelt több, mintegy évtized, s ma már “igazán” református iskola vagyunk, az ősöktől szent hagyományként örököltük a lelki nevelés feladatát. Iskolánkban hat és négy évfolyamos gimnáziumi oktatás valamint öt évfolyamos kéttannyelvű képzés folyik, szeptembertől beindul a nyelvi előkészítő osztály is.
A jelentkezők az alábbi tagozatok közül választhatnak: speciális angol, emelt szintű német, számítástechnika orientált és általános tagozat. A kéttannyelvű oktatás angol nyelven folyik. Második idegen nyelvként francia, német és latin nyelv választható. Az iskola régi hagyományaihoz híven egyik fő feladatának tekinti a tehetséggondozást, valamint a rászorulók felzárkóztatását. Az iskola működését jól felszerelt biológiai, kémiai és számítástechnikai előadótermek, nyelvi laboratóriumok, két tornaterem, sportpálya, csónakház, és tágas iskola könyvtár segíti. Vidéki tanulóik számára internátusi elhelyezést biztosítunk, s szertettel várjuk az újabb jelentkezőket, bízva abban, hogy napjaikban is rangot jelent pataki diáknak lenni.

alap- és középiskolai oktatás

23 osztály

középfok: 160

központi egységes felvételi, lelkészi ajánlás

angol, francia, német

angol – magyar kéttannyevű képzés, 2004. szeptembertől nyelvi előkészítő osztály (német nyelv)

„Féljétek az Istent és néki adjatok dicsőséget!”

Nevezetes diák:

• Kopácsi István
  • Csécsi János
  • Simándi István

Alulról építkező közösségi szervezet, tevékenysége a tanulókat érintő kérdésekre terjed ki.